(LT) Išskirtiniai interviu su legendiniais muzikantais.

Išskirtiniai interviu su legendiniais muzikantais. Nr. 17. „Theodor Bastard“ (video)

Geriausia Rusijos „tamsiosios“ muzikos grupe vadinamas kolektyvas „Theodor Bastard“, kitąmet švęsiantis 20-metį, moka nustebinti ne tik savo išskirtinį skambesį turinčia daugiabriaune muzika, pasirodymais, esteze, bet ir išskirtiniu požiūriu į muzikos žurnalistiką. Netikėtai, nusiuntus klausimus angliškai, grupė „Theodor Bastard“ atsakymus atsiuntė… lietuviškai.

Interviu su grupės „Theodor Bastard“ lyderiu Aleksandru Starostinu-Fiodoru Svoločiumi (2014 10 31):

Esate bendravę su gausybe įvairių muzikantų. Su kuo ir kodėl bendravimas bei bendradarbiavimas Jums buvo įdomiausias?

Kiekvienas talentingas žmogus, kurį sutinkame savo kelyje, mus kažko moko. Muzika turi šią puikią savybę – apjungti tokius žmones. Visi, su kuriais esam dirbę, darė įtaką mums, kaip ir mes jiems. Tai apsikeitimas energija. Pavyzdžiui, mes savu laiku su perkusionistu Kusu atradom vokalistą Julieną Jacobą iš Dramblio Kaulo Kranto. Niekada negalvojau, kad Julienas galėtų po keletos metų sudainuoti mūsų albume, tačiau, laimei, taip nutiko. Arba kad Aki Nawaz iš „Fun-Da-Mental“ sukurs dainą su mumis. Skirtingu metu mes bendravome ir pasirodydavome koncertuose su Trentu Reznoru, Martinu Atkinsu ir Peteriu «Sleazy» Christophersonu. Ir daugeliu kitų atlikėjų. Ir man atrodo, kad toks bendravimas ir bendradarbiavimas vyko ir vyksta ne veltui. Vien dėl to vertėjo susidomėti muzika, kurti ją. Juk muzika – tai universali bendravimo priemonė, kalba, kuriai nereikalingas vertimas.

Ar muzika savaime turi tikslą?

Jeigu žvelgt į pačią muziką, į jos ištakas – liaudies dainas, galima pamatyti, kad jos – liaudies dainos – tarsi genetinis žmonijos kodas, žinia iš praeities. Žinia, kuri nepaklūsta laikui. Šis unikalus kūrybos būdas atskleidžia tai, ką kaupė savyje daugelį amžių. Todėl, kai klausaisi liaudies muzikos, tarsi bandai iššifruoti, kas slypi joje, tarytum prisilieti prie žmonijos istorijos, prie jos pamatų.

Ar muzika – tai tik garsas?

Garsas – tai banga. Kvantinės fizikos teoretikai bando įrodyti, kad Visata ir materija, kuri sudaro ją, yra kilę iš bangų. Galbūt garso, garsų esmė ir yra atskleisti fundamentalius pasaulio tvarkos dėsnius?

Ar kiekvienas garsas gali tapti muzika?

Absoliučiai viskas yra Sound Art. Bet kuris garsas. Darydami įrašus mes naudojame daugybę garsų: nuo medžių traškėjimo žiemos miške iki tirpstančio ledo šnypštimo. Ir tai be galo įdomu – paprasčiausiai atsisėdus miške atsiduoti jo garsų kerams.

Ar skiriasi garso, išgauto tradiciniu instrumentu ir garso, išgauto kompiuteriu, prasmė?

Tai viso labo tik instrumentai. Tarkim, gamta nesinaudoja instrumentais ir natų užrašymu, tačiau sukuria neįtikėtiną darną. Mums – žmonėms – reikia pamėginti, jeigu pavyks, nors iš dalies pamėgdžioti tai, ką daro gamta.

Vadinamąjį garso meną, neofolką, „tamsiąją“ muziką dabar kuria tūkstančiai grupių, tai lyg ir tapo savita mada. Ką apie ją manote?

Aš, tiesą sakant, nežinojau, kad egzistuoja tiek daug įvairių projektų. Klausausi gana mažai šiuolaikinės muzikos. Tačiau puiku, kai žmonės kuria. Kūryba yra geriau už naikinimą ir geriau už karą.

Esate gerai žinomi ir mėgstami Lietuvoje, ne kartą čia koncertavote (berods, šešis kartus: 2005, 2008, 2009, 2011, 2012, 2014 m.). Ką manote apie mūsų šalį?

Aš myliu Lietuvą. Turiu joje iš tiesų gerų draugų. Su vienu iš jų – su Žydriumi – kasmet keliaujam atokiomis, sunkiai pasiekiamomis Rusijos vietomis. Ir taip jau dešimt metų. Tundra, taiga, kalnai – kur mes tik nesam buvę! Ir žinau, kad draugu lietuviu galiu pasikliauti tarsi pačiu savimi. Taigi, galiu teigt, kad šiek tiek pažįstu lietuvių būdą: man lietuviai – šaunūs!

Man patinka, kad Lietuva išsaugojo ryšį su praeitimi, ypač su pagonybe. Tai (kaip ir jaunimo pagarba praeičiai) viešint Lietuvoje ypač juntama ir džiugina.

Rašau pirmąją Lietuvoje knygą apie mūsų šalies eksperimentinę muzikąm garso meną. Jo Lietuvoje kuriame vis daugiau, vis dėlto tai tebėra laikoma „marginaliniu“ menu. Ką manote apie iniciatyvą demarginalizuoti eksperimentinę muziką?

Manau, tokia iniciatyva – pagirtina. Svarbiausia – rašyti be pagražinimų, objektyviai.

Jūsų grupės stilių bandyta apibūdinti įvairiais terminais. Ką manote apie tai, kas apibendrintai vadinama eksperimentine muzika?

Eksperimentinė muzika stebina savo kraštutinumais ir juos kūrusiais bei kuriančiais žmonėmis. Būtų įdomu sukurti tokį savotišką noizo projektą.

Kas Jus įkvepia labiausiai?

Gamta ir kelionės.

Ačiū už interviu. Nustebinote prabilęs lietuviškai…

Ačiū už įdomius klausimus. Mano žodžius į lietuvių kalbą išversti padėjo vienas draugas. Tikiuosi, Jums patiko.

http://radikaliai.lt/

Views: 933